Poradnie studenckie

Poradnie studenckie rozwijają skrzydła

2024-07-09

Sieć Poradni Studenckich YUFE na UMK została utworzona w 2021 roku z myślą o zacieśnianiu więzi uczelni z otoczeniem społecznym. Zaangażowane w ich działalność osoby studiujące, pod merytoryczną opieką kadry naukowej, dzielą się zdobytą na uniwersytecie wiedzą i doświadczeniem, odpowiadając na pytania mieszkańców i mieszkanek, szkoląc, służąc bezpłatną poradą i wsparciem merytorycznym. Pytający mogą zachować anonimowość.

– Udzielamy porad w trybie stacjonarnym, telefonicznie oraz mailowo, a o informacje proszą nas zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele instytucji, np. urzędnicy czy zarządcy spółdzielni – mówi dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, koordynatorka Poradni Wodnej UMK. Podkreśla, że dla osób studiujących praca nad odpowiedziami na pytania mieszkańców i mieszkanek dotyczące np. retencji czy danych opadowych to świetny sposób na pogłębienie i poszerzenie ich wiedzy.

Na kilkadziesiąt zapytań dotyczących między innymi radzenia sobie z problemami rodzinnymi, osobistymi, stresem, itp. odpowiedziały w tym roku osoby działające pod okiem dr Katarzyny Wasilewskiej-Ostrowskiej w Uniwersyteckiej Poradni Profilaktyki i Pomocy SYNERGIA.

Z kolei oferta Poradni Prawa Własności Intelektualnej i Normalizacji prężnie wspiera osoby zainteresowane między innymi ochroną wytworów pracy intelektualnej, inwestycji, produktów, usług czy wynalazków. Oferuje konsultacje, spotkania z ekspertami, szkolenia i warsztaty.

Co jeszcze dzieje się w poradniach?

– W tym roku przeprowadziliśmy audyt kilku stron internetowych, między innymi portalu YUFE i Hotelu Uniwersyteckiego. Ponadto prowadzimy podcast "My i technologie", pojawiamy się na wydarzeniach upowszechniających wiedzę i promujących zaangażowanie społeczne uczelni – informuje Aleksandra Śnieć, studentka Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych, działająca w Poradni Tworzenia i Audytu Stron Internetowych.

Aleksandra Kuchta, studentka tego samego wydziału, aktywna w Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii dodaje: – Robimy szkolenia dla osób zainteresowanych tematyką fake newsów i dezinformacji, między innymi dla uczniów i seniorów. W kolejnym roku akademickim chcielibyśmy rozwinąć tę działalność, bo widzimy duże zapotrzebowanie na wiedzę, jak weryfikować, czy dana informacja jest prawdziwa czy jednak zmanipulowana.

Natomiast efekty pracy osób zaangażowanych w działanie Poradni Tworzenia Murali pod kierunkiem dr hab. Iwony Szpak-Pawłowskiej, prof. UMK można zobaczyć między innymi na ścianie Ośrodka Aktywności Studenckiej Kotłownia. Studentki prof. Szpak-Pawłowskiej prezentowały swoje umiejętności projektowe także na tegorocznym Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Na międzynarodowym sieciowaniu skupiła się w tym roku akademickim Poradnia Prawna. Na UMK odbyło się spotkanie blisko 30 studentów z naszej uczelni, Uniwersytetu w Rijece, Uniwersytetu Karola III w Madrycie oraz Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie w ramach programu "National and European law in the context of migration: a comparative study and international practice and experiences implemented at the Legal Clinics". – To kolejny krok w budowaniu pierwszej międzynarodowej poradni YUFE – wyjaśnia Filip Garnicz-Garnicki, student Wydziału Prawa i Administracji UMK. Wspólna praca ma wkrótce zaowocować między innymi wydawaniem newslettera, w którym przyszli prawnicy i prawniczki będą wyjaśniali zawiłości unijnego prawa.

 

Więcej na temat działalności Poradni Studenckich YUFE na UMK i formularz zgłoszeniowy: https://poradnie.umk.pl/pages/main_page/

Więcej na temat zaangażowania społecznego UMK w ramach YUFE: https://www.umk.pl/yufe/dla-spoleczenstwa/

Chcesz założyć nową poradnię? Napisz: civic-yufe@umk.pl 

 

Agnieszka Marczak
Poradnie studenckie