Poradnie studenckie

Archiwalne Treści

 2024

 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Torunski Festiwal Nauki i Sztuki 2024.jpgTorunski Festiwal Nauki i Sztuki1_2024.jpg

 

2023

Zespół poradni:

  • dr Katarzyna Wasilewska-Ostrowska, opiekunka merytoryczna poradni,
  • Karolina Piekarska, koordynatorka poradni ze strony studenckiej,
  • Kamila Janiszewska,
  • Agata Jażdżewska,
  • Magdalena Florek,
  • Milena Kowalczyk.

Main_SYNERGIA.jpgK.W.-O._K.Piekarska_SYNERGIA.jpg

 K. Janiszewska_A.Jazdzewska_SYNERGIA.jpgM.Florek_M.Kowalczyk_SYNERGIA.jpg

 

Projekt "Odcienie samotności"

➡️ Dlaczego taka tematyka?
W literaturze można spotkać się ze stwierdzeniem, że żyjemy w najbardziej samotnym stuleciu, a jednocześnie w czasach, w których utrzymywanie czy nawiązywanie relacji, jak nigdy wcześniej, jest bardzo łatwe. Postanowiłyśmy zagłębić się w ten paradoks, ponieważ dostrzegamy, że problematyka samotności nie jest często poruszana w przestrzeni publicznej, a to właśnie ona stanowi jeden z czynników powstawania kryzysu psychicznego.
➡️ Jaki jest nasz cel?
Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na różne wymiary samotności, stąd też nazwa "odcienie" - by nie łączyć tego stanu tylko z czymś negatywnym, BYCIE SAMEMU też jest nam czasem potrzebne. Często jednak chcemy od siebie uciec i nie spotykać się ze swoimi myślami, uczuciami. Samotność kryje zatem w sobie wiele nieoczywistości - ODCIENI.
Poza edukacyjną stroną, skupiamy się także na działaniach, które możemy podjąć, by nie czuć się Osamotnionymi.
➡️ Jak realizujemy projekt?
Pilotaż programu "Odcienie samotności" zrealizowałyśmy z grupą studencką, a także zgłosiliśmy go na Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Dalszym etapem będą zajęcia z młodzieżą w szkołach.
 
W kwietniu został zrealizowany pilotaż projektu na UMK w Toruniu. Jego odbiorcami byli przesympatyczni studenci i studentki pracy socjalnej.
Podczas warsztatów poruszono takie obszary tematyczne jak:
🟣 relacje międzyludzkie i ich wpływ na życie człowieka,
🔴 społeczne postrzeganie samotności,
🟠 wieloaspektowość samotności - jej negatywny i pozytywny wymiar,
🟡 rodzaje samotności (społeczna, emocjonalna, egzystencjalna),
🟢 profilaktyka i pomoc osobom w kryzysie samotności,
🔵 dbanie o siebie oraz dbanie o swoje relacje.
Osoby uczestniczące w tym spotkaniu zagłębiały się w tematykę samotności poprzez dyskusję i wykonywanie przygotowanych przez nas ćwiczeń. Na kolejnych zdjęciach przedstawiono niektóre z efektów tych aktywności.
Jedno z ćwiczeń pt. "Jak wygląda samotność?" polegało na stworzeniu własnego obrazu samotności. Każda osoba miała swoje skojarzenia odnośnie tego, kogo dotyka samotność - dorosłego, osobę starszą, dziecko, a także w jakich przestrzeniach może ona występować.
Ćwiczeniem podsumowującym oraz zbierającym wiedzę i umiejętności studentów i studentek było stworzenie „Katalogu samodbania”. Jego celem było zwrócenie uwagi na jeden z głównych czynników chroniących przed samotnością chroniczną, czyli RELACJE.
 
 
 Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
 
W kwietniu odbył się Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Miałyśmy w nim także swoje miejsce. Byłyśmy zaangażowane w aktywności z obszaru działalności naszej poradni. Między innymi stworzyłyśmy ulotkę zawierającą numery telefonów oraz adresy stron internetowych - jako zbiór przestrzeni, w których można poszerzyć swoją wiedzę oraz otrzymać pomoc.
Nasza koordynatorka ze strony studenckiej - Karolina, promowała poradnię Synergia na Pikniku Popularnonaukowym na Starym Mieście przy stoisku pn. "Poradnie Studenckie UMK - Ty pytasz, my odpowiadamy!" Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej UMK.
 
synergia_Torunski Festiwal 2023.jpg
ulotka z numerami telefonow.jpg
 
 

2022

Cykl 10 wykładów poświęconych zdrowiu psychicznemu oraz rozwojowi dzieci i młodzieży.

 

Wykłady synergia QR_Obszar roboczy 1.png

Poradnie studenckie