Poradnie studenckie

Poradnia Informacji w akcji

2023-05-31

Maj minął pracowicie w Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii. Osoby zaangażowane w działanie poradni prowadziły szkolenia, brały udział w warsztacie i wystąpiły na konferencji szerząc wiedzę na temat dezinformacji i potrzeby weryfikacji treści.

23 maja odbyło się otwarte bezpłatne spotkanie szkoleniowe z zakresu weryfikacji informacji w Collegium Humanisticum przy ul. Bojarskiego 1. Poprowadził je mgr Adam Majchrzak z najstarszego w Polsce stowarzyszenia fact-checkingowego „Demagog”. W spotkaniu udział wzięło 70 osób, w tym studenci i studentki UMK oraz młodzież z toruńskich szkół . Wszyscy uczestniczący otrzymali certyfikaty poświadczające zdobytą wiedzę.

Po szkoleniu Pan Adam Majchrzak poprowadził również zaawansowane warsztaty dedykowane osobom studiującym architekturę informacji na UMK. Była to okazja, aby zapoznać się z metodami pracy fact-checkerów ze Stowarzyszenia „Demagog” oraz z nowymi narzędziami do identyfikacji fałszywych treści, grafik i nagrań w sieci.

Dzień później członkinie Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii: Emilia Jastrzębska, Aleksandra Kuchta i Marta Kochańska, oraz jej Koordynatorka, dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca, uczestniczyły w konferencji „Biblioteczne Forum Pomysłów”, którą zorganizowała Książnica Kopernikańska. W tym dniu dr Cyrklaff-Gorczyca opowiedziała o tym, dlaczego ważne jest weryfikowanie informacji oraz jak nasza Poradnia wspiera mieszkańców Torunia w tym zakresie. Na koniec konferencji, w ramach warsztatów z weryfikowania informacji, Panie przeprowadziły ćwiczenia z bibliotekarzami i bibliotekarkami z województwa kujawsko-pomorskiego.

Poradnie działają prężnie, aby wspierać społeczność regionu. Przypominamy, że każdy zainteresowany może uzyskać nieodpłatną poradę wypełniając formularz on-line.

Anna Kuczborska

Poradnie studenckie