Poradnie studenckie

Rusza III edycja konkursu „DETEKTOR” – sprawdź się jako fact-checker!

2024-03-05

Konkurs fact-checkingowy „DETEKTOR” to wydarzenie organizowane przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS) Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z głównym partnerem – Stowarzyszeniem Demagog, pierwszą polską organizacją fact-checkingową. Od 2024 r. organizację konkursu wspiera dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca, przedstawicielka Instytutu Badań Informacji i Komunikacji z UMK oraz Poradni Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii YUFE, która w tym roku została zaproszona do kapituły konkursowej III edycji.

Konkurs składa się z 3 etapów:

  1. Do 31 marca 2024 r. znajdź dowolną fałszywą informację w sieci i dokonaj jej kreatywnej weryfikacji w formie pracy tekstowej, graficznej, dźwiękowej lub innej. Możesz wykonać: artykuł, podcast, piosenkę, infografikę, plakat lub inną pracę – ogranicza cię jedynie wyobraźnia.
  2. Jeśli Twoja praca przejdzie dalej, to zaprosimy Cię do udziału w warsztatach online, w czasie których nauczysz się bardziej zaawansowanych technik weryfikacji informacji. Wszystko po to, aby przygotować Cię do trzeciego etapu, czyli...
  3. ...udziału w spotkaniu w maju 2024 r., w czasie którego dostaniesz do zweryfikowania 10 materiałów, które mogą być fałszywymi przekazami. Za ich poprawne zdemaskowanie możesz otrzymać aż 100 punktów. Zwycięstwo w tym ostatnim etapie decyduje o przyznaniu nagródJ

Więcej informacji o konkursie znajduje się w jego regulaminie dostępnym tutaj: https://docs.google.com/document/d/1LYZwQbSc5epawax26yxXYn3vyZ3cSnNm/edit?fbclid=IwAR2AJPEy4R_zgz7Np7IVwCn0teFfSeqfC0DNAFPBW8mUEkamLn3tIlpqGD0.

Jakie nagrody można zdobyć w trzeciej edycji konkursu „DETEKTOR”?

Dzięki wsparciu patronów wydarzenia uczestnicy konkursu mają szansę na wspaniałe nagrody. W tegorocznej puli nagród staże dla studentów i wizyta studyjna w Brukseli!

 

I MIEJSCE – płatny wakacyjny staż w Stowarzyszeniu Demagog + wizyta studyjna w Brukseli.

II MIEJSCE – płatny wakacyjny staż w redakcji CyberDefence24.

III MIEJSCE – wakacyjny staż w Projekcie Pulsar.

 

Wydarzeniu towarzyszy darmowy webinar, na którym dowiecie się więcej o fact-checkingu oraz na temat konkursu „DETEKTOR”. Więcej szczegółów wkrótce – zapraszamy do śledzenia aktualności na temat wydarzenia na stronach Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (IMDiKS), Stowarzyszenia Demagog oraz Instytutu Badań Informacji i Komunikacji (https://www.ibik.umk.pl/ i tutaj na FB).

Katarzyna Fus
Poradnie studenckie